Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych listew przypodłogowych. Zastosowanie listew przypodłogowych to świetny sposób na eleganckie połączenie ściany z podłogą. Listwy są również interesującym akcentem we wnętrzu, który scala całe wnętrze. Są one świetnym produktem, który skutecznie ukryje niedociągnięcia w wykończeniu styku podłogi ze ścianą. Zasłonią one również dylatacje, które są potrzebne przy układaniu podłogi pływającej.
Wybór listwy przypodłogowej
Materiały z których wykonywane są listwy, są bardzo różnorodne. Można spotkać listwy z litego drewna, fornirowane czy z tworzyw sztucznych. Te z tworzywa sztucznego mogą imitować dowolny materiał, w tym drewno. Listwy przypodłogowe mają różne przekroje i wybierając typ listwy, warto zwrócić uwagę, czy bez problemowo będziemy mogli położyć np. przewody elektryczne pomiędzy ścianą a listwą.
Montaż listew
Za montaż listew należy zabrać się tuż po pomalowaniu ścian oraz po ułożeniu podłogi. Najczęściej spotykanym sposobem montażu listew, to ich klejenie za pomocą kleju lub silikonu. Jest to jeden z najtańszych sposobów ich montażu, jednak nie jest on bardzo praktyczny jeśli w przyszłości zdecydowalibyśmy się na remont. Przy ich usuwaniu, będziemy ryzykować ich uszkodzeniem. Można zdecydować się na listwy z gotowym systemem montażu. Przy takim montażu musimy pamiętać o dokładnym dopasowaniu listew do ścian oraz o ich równym przycięciu. Na samych końcach listew warto pozostawić kilka dodatkowych milimetrów, aby pozostawić miejsce na narożniki. Klamry mocuje się do ściany w odstępach około 50 cm. Do montażu potrzebne nam będą wkręty oraz kołki rozporowe. Następnie możemy położyć wzdłuż ściany wszystkie przewody, które będę ukryte między ścianą a listwą. Pamiętajmy aby przy montowaniu listew dokładnie sprawdzić zalecenia producenta. Listwy mogą posiadać klamry plastikowe, zakładane od góry albo w systemie góra-przód. Dostępne są również listwy na klamrach metalowych, które zakładane są od przodu.
O czym pamiętać przed montażem?
Przede wszystkim, zanim zabierzemy się do samego montażu listew, sprawdźmy stan farby na ścianie. Wystarczy na wysokości listwy zrobić prostokątne nacięcie. Na to miejsce nakładamy klej na gorąco i przyklejamy listwę do ściany. Po minucie lub dwóch odrywamy listwę, sprawdzając czy odchodzi ona razem z tynkiem. Jeśli odejdzie wyłącznie farba, a tynk zostanie nienaruszony, będziemy już wiedzieli, że listwa nie utrzymałaby się na ścianie zbyt długo. Aby uchronić się przed taką ewentualnością, trzeba usunąć istniejącą farbę do wysokości wybranej przez nas listwy. Następnie gruntujemy ścianę do tej samej wysokości.