Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak układać płytki podłogowe? 0

Zabierając się za układanie płytek podłogowych, należy w pierwszej kolejności dokładnie przygotować podłoże. Trzeba bardzo dokładnie wyczyścić go z kurzu, wapna, tłuszczu czy starego kleju. Jeśli na podłożu są ubytki, należy je dokładnie uzupełnić. Gdy na podłożu są stare warstwy, które mają słabą przyczepność, należy je skuć. Kiedy mamy do czynienia z pomieszczeniem w dopiero co wybudowanym domu, należy pamiętać, że przed położeniem płytek, podłoże musi być w pełni związane i wysezonowane. Dla betonu jest to czas około trzech miesięcy. Przy tynkach i posadzkach jest to około miesiąca. Kiedy podłoże jest już wyczyszczone i jednolite, należy go odpowiednio zagruntować. Dzięki temu, zwiększy się przyczepność kleju.  

Montaż płytek

Jeśli decydujemy się na samodzielne ułożenie płytek po raz pierwszy, warto wybrać najprostszy sposób mocowania płytek, czyli mocowanie na klej. Płytki powinniśmy układać partiami, powtarzając czynności na powierzchni około 70x70. Rozprowadzamy szpachlą klej na podłoży. Następnie przeczesujemy klej szpachelką ząbkowaną. Szpachelkę trzymamy pod kątem około 60 stopni. Kładziemy płytkę na kleju i delikatnie dociskamy. Jeśli kleimy płytki wielkości 20x20 cm lub większe, klejem pokrywamy i podłoże i płytkę. Pomiędzy układanymi płytkami należy układać krzyżaki dystansowe. Dzięki nimi pozostawimy regularne odstępy pomiędzy płytkami. Szerokości spoin mogą być bardzo różne, wszystko zależy od rodzaju płytek czy też wybranego wzoru posadzki. Przed wyschnięciem kleju należy usunąć wszystkie krzyżyki. Nadmiar kleju oczyszczamy skrobakiem. Aby klej odpowiednio stwardniał, należy poczekać minimum 24 godziny.

Spoinowanie płytek

Pamiętajmy, aby nie rozpoczynać fugowania przez całkowitym wyschnięciem kleju. Niestety nie da się przeskoczyć tego kroku. Na każdym kleju znajdziemy dokładny opis czasu jego schnięcia oraz możliwości fugowania. Czym grozi zbyt szybkie fugowanie? Przeważnie na nowej fudze, szczególnie w jasnych odcieniach, pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. W pierwszej kolejności przygotowujemy zaprawę do spoinowania, według zaleceń producenta. Spoinę rozprowadzamy specjalnie przeznaczonym do tego celu gumowym ściągaczem. Rozprowadzamy ją na powierzchni około 1m2. Po upływie kilku minut, powierzchnię oczyszczamy wilgotną gąbką. Pamiętajmy aby nie spoinować dylatacji, czyli szczeliny między ścianą a płytkami. Aby zakryć dylatację, montujemy tam cokoły lub listwy przypodłogowe. Dylatacja potrzebna jest do swobodnej pracy posadzki. Ponieważ posadzki ceramiczne mogą delikatnie rozszerzać się pod wpływem ciepła, należy pozwolić jej pracować. W innym razie dojdzie do pęknięć płytek lub ich odspajania.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl